Paris Fashion Week

Tuesday March 01

10 am IMPASSE DE LA DÉFENSE
11 am FATIMA LOPES
12 pm HARRYHALIM
1 pm MOON YOUNG HEE
2 pm AMAYA ARZUAGA
3 pm AGANOVICH
4 pm ANTHONY VACCARELLO
5 pm HAKAAN
6 pm MUGLER
7 pm NICOLAS ANDREAS TARALIS
8 pm JOSEPHUS THIMISTER
9 pm HUSSEIN CHALAYAN

Wednesday March 02

10 am DEVASTÉE
11 am DAMIR DOMA
12 pm GUY LAROCHE
1 pm ANNE VALÉRIE HASH
2 pm LIMI FEU 155
3 pm DRIES VAN NOTEN
4 pm FELIPE OLIVEIRA BAPTISTA
5 pm ROCHAS
6 pm GARETH PUGH
7 pm PEACHOO KREJBERG
8 pm RUE DU MAIL (by Martine Sitbon)

Thursday March 03

10 am BALENCIAGA
11 am ZAC POSEN
12 pm MANISH ARORA
1 pm ANN DEMEULEMEESTER
2 pm SHARON WAUCHOB
3 pm BALMAIN
4 pm BARBARA BUI
5 pm RICK OWENS
6 pm LUTZ
7 pm AF VANDEVORST
8 pm NINA RICCI
9 pm BLESS

Friday March 04

10 am ROLAND MOURET
11 am ISSEY MIYAKE
12 pm GASPARD YURKIEVICH
1 pm BERNHARD WILLHELM
2:30 pm CHRISTIAN DIOR
3:30 pm ISABEL MARANT
4:30 pm MAISON MARTIN MARGIELA
5:30 pm LANVIN
6:30 pm VIVIENNE WESTWOOD
7:30 pm PEDRO LOURENCO
8:30 pm YOHJI YAMAMOTO

Saturday March 05

9:30 am JUNYA WATANABE
10:30 am HAIDER ACKERMANN
11:30 am TSUMORI CHISATO
12:30 pm MARTIN GRANT
1:30 pm VIKTOR & ROLF
2:30 pm CACHAREL
3:30 pm VÉRONIQUE LEROY
4:30 pm SONIA RYKIEL
5:30 pm COMME DES GARCONS
7 pm JEAN PAUL GAULTIER
8 pm LOEWE

Sunday March 06

10 am AKRIS
11 am ANDREW GN
12 pm en attente
1 pm CÉLINE
2 pm COSTUME NATIONAL
3 pm ALEXIS MABILLE
4 pm HERMÈS
5 pm JOHN GALLIANO
6 pm KENZO
7 pm ESTRELLA ARCHS
8 pm GIVENCHY

Monday March 07

10 am STELLA MCCARTNEY
11 am EMANUEL UNGARO
12 pm LÉONARD
1:30 pm GIAMBATTISTA VALLI
3 pm en attente / to be confirmed
4 pm CHLOÉ
5 pm COMMUUN
6 pm VANESSA BRUNO
7:30 pm YVES SAINT LAURENT

Tuesday March 08

9:30 am MARIE BISHARA
10:30 am CHANEL
11:30 am COLLETTE DINNIGAN
12:30 pm JEAN-CHARLES DE CASTELBAJAC
1:30 pm INGRID VLASOV
2:30 pm VALENTINO
3:30 pm JUNKO SHIMADA
4:30 pm MARITHÉ & FRANCOIS GIRBAUD
5:30 pm SHIATZY CHEN
6:30 pm en attente / to be confirmed
7:30 pm ALEXANDER MCQUEEN

Paris Fashion Week 2010
Wednesday, September 29th 2010
10:00 pm DÉVASTÉE – To be confirmed
11:00 pm PIERRE CARDIN-Espace Pierre Cardin – 3 avenue Gabriel – Paris 8e
12:00 pm GUY LAROCHE-Pavillon Alexandre III – Port des Champs-Elysées – Pont Alexandre III – Paris 8e
1:00 pm ANNE VALÉRIE HASH -Espace Commines – 17 rue Commines – Paris 3e
2:00 pm LIMI FEU 155 rue Saint-Martin – Paris 3e
3:00 pm DRIES VAN NOTEN See invitation
4:00 pm FELIPE OLIVEIRA BAPTISTA To be confirmed
5:00 pm ROCHAS-Gymnase Japy – 2 rue Japy – Paris 11e
6:00 pm GARETH PUGH-Bercy – salle Marcel Cerdan
7:00 pm PEACHOO+KREJBERG-To be confirmed
8:00 pm RUE DU MAIL (by Martine Sitbon) 5 rue du Mail – Paris 2e
9:00 pm DAMIR DOMA To be confirmed

Thursday, September 30th, 2010
10:00 am BALENCIAGA See invitation
11:00 am ZAC POSEN Westin
12:00 pm MANISH ARORA Salle Wagram – 39 avenue Wagram – Paris 17e
1:00 pm ANN DEMEULEMEESTER Couvent des Cordeliers – 15 rue de l’Ecole de Médecine – Paris 6e
2:00 pm SHARON WAUCHOB Les Beaux-Arts de Paris – salle Mélpomène – 13 quai Malaquais – Paris 6e
3:00 pm BALMAIN Intercontinental Paris le Grand – 2 rue Scribe – Paris 9e
4:00 pm BARBARA BUI Pavillon Alexandre III – Port des Champs-Elysées – Pont Alexandre III – Paris 8e
5:00 pm RICK OWENS Palais de Tokyo
6:00 pm LUTZ To be confirmed
7:00 pm AF VANDEVORST Salle Wagram – 39 avenue Wagram – Paris 17e
8:00 pm NINA RICCI See invitation
9:00 pm BLESS To be confirmed

Friday, October 1st, 2010 – To Be Confirmed

Saturday, October 2nd, 2010
9:30 am JUNYA WATANABE See invitation
10:30 am HAIDER ACKERMANN Espace Vendôme – 7 place Vendôme – Paris 1er
11:30 am TSUMORI CHISATO Hôtel Westin – 3 rue de Castiglione – Paris 1er
12:30 pm CHAPURIN Couvent des Cordeliers – 15 rue de l’Ecole de Médecine – Paris 6e
1:30 pm VIKTOR & ROLF -Espace Ephémère Tuileries – Jardin des Tuileries – Paris 1er
2:30 pm CACHAREL Palais de Tokyo
3:30 pm SOPHIA KOKOSALAKI To be confirmed
4:30 pm SONIA RYKIEL Pavillon Alexandre III – Port des Champs-Elysées – Pont Alexandre III – Paris 8e
5:30 pm COMME DES GARCONS See invitation
7:00 pm JEAN PAUL GAULTIER 325 rue Saint-Martin – Paris 3e
8:00 pm LOEWE To be confirmed

Sunday, October 3rd, 2010
10:00 am KARL LAGERFELD -Espace Ephémère Tuileries – Jardin des Tuileries – Paris 1er
11:00 am ANDREW GN Les Beaux-Arts de Paris – salle Mélpomène – 13 quai Malaquais – Paris 6e
12:00 pm AKRIS Palais de Chaillot – 1 place du Trocadéro – Paris 16e
1:00 pm CÉLINE See invitation
2:00 pm COSTUME NATIONAL To be confirmed
3:00 pm HUSSEIN CHALAYAN To be confirmed
4:00 pm ALEXIS MABILLE To be confirmed
5:00 pm JOHN GALLIANO Opéra Comique – 1 place Boieldieu – Paris 2e
6:00 pm MARTIN GRANT Les Beaux-Arts de Paris – chapelle des Petits Augustins – 14 rue Bonaparte – Paris 6e
8:30 pm GIVENCHY See invitation

Monday, October 4th, 2010
10:00 am STELLA MCCARTNEY See invitation
11:00 am EMANUEL UNGARO -To be confirmed
12:00 pm LÉONARD Pavillon Alexandre III – Port des Champs-Elysées – Pont Alexandre III – Paris 8e
2:00 pm GIAMBATTISTA VALLI 7 place Vendôme – Paris 1er
3:00 pm ZUCCA Couvent des Cordeliers – 15 rue de l’Ecole de Médecine – Paris 6e
4:00 pm CHLOE Espace Ephémère Tuileries – Jardin des Tuileries – Paris 1er
5:00 pm COMMUUN To be confirmed
6:00 pm VANESSA BRUNO Palais de Chaillot – 1 place du Trocadéro – Paris 16e
8:00 pm YVES SAINT LAURENT To be confirmed

Tuesday, October 5th, 2010 – To Be Confirmed

Wednesday, October 6th, 2010
9:30 am TALBOT RUNHOF Hôtel Westin – 3 rue de Castiglione – Paris 1er
10:30 am ELIE SAAB To be confirmed
11:30 am WUNDERKIND To be confirmed
12:30 pm VALENTIN YUDASHKIN To be confirmed
2:30 pm LOUIS VUITTON See invitation
3:30 pm PAUL & JOE To be confirmed
4:30 pm HERMÈS Halle Freyssinet – 55 boulevard Vincent Auriol – Paris 13e
— MONCLER To be confirmed
7:00 pm MIU MIU See invitation
8:00 pm IRFE To be confirmed